Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük topraktan yapılmış küpüne ilgi büyük.

Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık köyünde Türkiye’nin en büyük topraktan tep parça olarak yapılmış küpü merak edenler köye gelerek küpü yakından inceliyor.

Kınık köyüne ziyarete gelen vatandaşlar küp’ün yapılışı hakkında köylülerden bilgiler alıyorlar.

Kınık köyüne Ankara’dan gelen ziyaretçileri gezdiren Hüseyin Baran, Kınık köyü çömlekleri hakkında ve köyün sembolü haline gelen Türkiye’nin en büyük küpü hakkında bilgiler verdi.

Küpün yapımında 3 ton çamur kullanıldığı ve 14 gün de yapıldığını aktaran Baran, “Kınık köyümüzde yaklaşık 130 yıldır çömlekçilik sanatı yapılıyor. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi olan Ergün Arda hocamız daha önceki yıllarda köyümüze gelerek 1 ay boyunca burada staj yapmış ve sonraki yıllarda Ergün Arda hocamız köyümüze gelerek köydeki ustalarımızın eşliğinde bu küpü 14 günde yapmıştır. Görüyorsunuz ki yüksekliği 330 cm, gövde genişliği 175 cm. olan küpe her gün Türkiye’nin dört bir tarafından gelen ziyaretçilerimiz var. Koronavirüs nedeni ile ziyaretçi sayısı köyümüzde azalsa da Küpü merak edip gelenler muhakkak oluyor. Köy halkımızda gelen ziyaretçilere küp hakkında ve köyümüz hakkında bilgiler veriyoruz. Köyümüzdeki küp sayesinde Bilecik’imizin ve köyümüzün tanıtımını yapıyoruz” diye ifade etti.