Gündem

50 yıllık çömlek ustasından canlı yayında uygulamalı çömlek gösterisi

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 50 yıllık çömlek ustası sosyal medyada canlı yayın ile hünerlerini sanatseverlere sergiledi.

Pazaryeri İlçesine bağlı çömlek sanatı ile uğraşılan Kınık köyünde çömlek ustası Osman Menteş, sosyal medya üzerinden yaptığı canlı yayın ile çömlek sanatını sanatseverlere uygulamalı bir şekilde anlattı.

Sosyal Medya sitelerinde, Kültür Bakanlığı Sanatçılarının oluşturduğu “İşleyen Eller, Milenyum Atölyesi” adı altında toplanan sanatseverler unutulmaya yüz tutmuş kendi meslek branşlarının tanıtımını gerçekleştiriyor.

Her gün farklı bir meslek ustasının hünerlerini sergilediği “İşleyen Eller, Milenyum Atölyesi” grubunda başta Üniversite öğrencileri olmak üzere her branştan ustalar bulunuyor.

Çömlek ustası Osman Menteş, canlı olarak uygulamalı bir şekilde anlattığı çömlekçilik sanatını, toprağın işleniş şeklinden çömlek çarkına gelesiye kadar bütün püf noktalarını anlatırken, izleyicilere Kınık köyünde sadece kendisinin yaptığı çömlek sırlama konusunda da bilgiler verdi.

Canlı yayında izleyicilerden gelen soruları da cevaplayan Menteş, Kınık köyü çömlekçiliğini “İşleyen Eller, Milenyum Atölyesi” grubundaki üyelere ve sanatseverlere aktardı.

Menteş, “Bu gün Kocaeli Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümünden Yasemin Akbulut, hocamız ile öğrencilere ve sanatseverlere canlı yayın yapmış olduk paylaştık. Çömlekçilik sanatını sanatseverler ile buluşturduk” dedi.

Öte yandan unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yaptıkları canlı yayınlar ile sanatseverler ile buluşturan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Deri Kırkyama Sanatçısı Yasemin Akbulut, “Pandemi dolayısı ile yaşadığımız sorunlarımızı tüm Türkiye’deki sanatçı dostlarımız ile birlikte sosyal medya üzerinde kurduğumuz bir platformdan sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. İşleyen ellerimizi burada hareketlendirmeye ve gündemde tutmaya çalışıyoruz. Birçok ustamız yaşadığımız bu pandemi dolayısı ile sorun yaşadı atölyelerini kapatmak zorunda kaldı. Festivallerimiz, programlarımız iptal olduğu için sanatlarımızı ve zanaatlarımız göstermez olduk evlerimize kapandık ve bu çalışmalarımızı sosyal medya üzerinden değerli izleyenlerimize aktarmaya çalışıyoruz.  Sosyal Medyada Facebook sayfasında “İşleyen Eller, Milenyum Atölyesi” platformunu kurduk burada her gün unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi tanıtmaya yaşatmaya devam ediyoruz. Saat 16,da yayınlarımız başlıyor, değerli ustalarımız yayınlarda sanatlarını tanıtıyorlar. Her gün tarihi bilgilerini, yapım aşamalarını, bilgi olarak veriyorlar ve yedi aydır bu şekilde bu programı sürdürüyoruz bir yıla kadar devam edeceğiz ve sonucunda güzel bir etkinlikle bunu taçlandırmayı düşünüyoruz inşallah da pandemi de buna müsaade edecek ve bizde sanatlarımızı her zamanki gibi yapmaya, sürdürmeye yaşatmaya çalışacağız. Buradan bizlere destek olan sanatsever dostlara ve bizlere destek çıkan herkes’e teşekkür ediyoruz” dedi.

Osman Menteş sanatseverlere yapmış olduğu canlı yayın için teknik destek veren Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin’e teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu