Türkiye’de 1955 yılında 22 bölgede deneme üretimi gerçekleştirilerek ve en iyi verimi Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde sonuç veren Şerbetçiotu endüstriyel bitkisi Coğrafi Konum işareti aldı.

Pazaryeri ilçesinde ilçe halkının en başta geçim kaynağı olarak bilinen şerbetçiotu ilçede yaklaşık 350 çiftçi ile 3 bin dekar alanda yetiştiriyor.

Türkiye’de sadece ilçemizde yetişen şerbetçiotu bitkimizin coğrafi konum işaret tescili yapıldı diye aktaran Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, “İlçemiz adına önemli bir gelişme olan bu çalışmada başta Ticaret odası başkanımız değerli abim Şükrü Keskin ve emeği geçen herkese ilçem adına teşekkür ediyorum. Doğa turizminde çok güzel bir yol aldık. İlçemizi her geçen gün dünyaya duyurma fırsatları elde ediyoruz. Bu gün İl Kütür ve Turizm Müdürlüğünün düzenlediği toplantıda ilçemizin dünyaya duyurulması ile ilgili çalışmaların başlangıcını yaptık. Ürün çeşitliliğimizin çokluğu bizi bir adım daha ileriye götürüyor. Doğal güzelliklerimiz, Göletlerimiz, Tabiat parkımız, Bozamız, coğrafi konum işareti olan helvamız, tartışılmaz lezzeti ile tescillenen Osmanlı Boncuk Fasulyemiz, yediveren pazarcık çileğimiz, bu ürünlerimizi işleyeceğimiz konserve tesisimiz, yöresel yemeklerimiz ve güler yüzlü misafirperver insanımız ile ve oluşumunu başlattığımız kadın kooperatifimiz ile pazaryeri ilçemiz hak ettiği konuma gelecek” ifadesinde bulundu.

Şerbetçiotunun Türkiye’ye ile tanışmasının 1955 yılında olduğunu belirten Başkan Tekin, “1955 yılında Türkiye’de şerbetçiotu üretimine karar verilmiş ve 22 bölgede şerbetçiotunun denemesi yapılmıştır. 22 bölgede deneme üretimi yapılmış ve en iyi sonuçları Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde üretilen ürünler vermiştir ve Pazaryeri’ndeki çeşitlerin en iyiler arasında olduğu belirlenmiştir” dedi.