Besin deposu Bozanın faydaları say say bitmiyor

8892

Kış mevsiminin vazgeçilmez içeceklerinden boza, sağlığa oldukça faydalı.

Bozanın bağışıklığı güçlendirerek birçok hastalığa karşı koruma sağladığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, boza potasyum deposu olması sebebiyle kan basıncını kontrol altında tutulmasına, kemik sağlığının korunmasına, stresle mücadele edilmesine ve kas dokusunun düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacağını belirtti.

Darı irmiği veya un, şeker ve su bazlı bir içecek olan boza, içerdiği demir, fosfor, A, E, B1 ve B2 vitamin ve mineralleri sayesinde tam bir şifa kaynağı. Bozada bulunan bakteriler hem kolon kanseri riskini düşürüyor hem de kısa vadede kabızlığa iyi geliyor. Bozanın fermantasyonu sırasında yapısında üreyen yararlı laktat bakterileri bağırsak sağlığı için çok önemli.

Öksürük kesici özelliği bulunan boza kansere karşı bir şavaşçıdır.Anne sütünü arttıran ve özellikle gelişim dönemindeki çocukların kemik sağlıklarını koruyan bir kalsiyum deposudur. Enerji verir ve sindirimi düzenlemeye yardımcı olur.

Bozanın diğer bir faydası ise cilt güzelliği için kullanılmasıdır. Enerji veren bir besin olan boza, içerisindeki bileşiklerden dolayı enerji korunumunu sağlar ve strese karşı savaşır.

Boza