Bilecik Göç İdaresi Müdürü San, Suriyeli çömlek ustasının çalıştığı atölyeyi ziyaret etti

Bilecik İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin San, Suriye’deki iç savaş nedeni ile ülkesinden Türkiye ye zorunlu göç etmek zorunda kalan ve Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık Köyünde Çömlekçilik ustalığı yapan Husein Naassan’ı çalıştığı atölyede ziyaret etti.

Kınık Köyü’ne gelerek Suriyeli Çömlek ustası Husein Naassan’ın çalıştığı atölyede Çömlek ustası Naassan’ın çalışmalarını yerinde inceleyen Bilecik İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin San, İHA muhabirine yaptığı açıklamada,

“ Suriye’den zorunlu göç etmek zorunda kalan Husein Naassan Bilecik ilimizin Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık Köyünde kendi mesleğini icra etmesi çok güzel bir olay. Suriyeli Çömlek ustamız burada yaptığı çömlek sanatı ile hem Kınık Köyü Çömlekçiliği adına hem de İlçe ekonomisine katkı sağlamakta ve Kınık Köyü çömlekçiliğinin Bilecik’in tanıtımında da büyük rolü bulunmaktadır. Geçen ay düzenlenen Uluslararası Göçmenler günü nedeniyle ”Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” etkinliğinde Husein Naassan’ a Sayın Valimiz Bilal Şentürk “Kırlangıç” ödülü takdim etti. Suriyeli Çömlekçi ustasına atölyesinin kapılarını açarak iş imkanı sağlayan Kınık köylü Çömlek ustası Emin Aslan’a da teşekkür ediyorum” dedi.

Bilecik İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin San Çömlek Atölyesinde ki Suriyeli Çömlek ustası Naassan’ın çalışmalarını izleyerek Çömlek yapımı hakkında bilgiler aldı.