Bilecik'te Koronovirüs'ü bahane edip aşırı zam yapan işyerleri denetlendi.

Haksız ticari uygulamaların önüne geçmek amacıyla denetimler aralıksız devam ediyor.

Ülkemizde ve dünyada son zamanlarda görülen "Koronavirüs (Kovit-19)" salgını nedeniyle çeşitli ürün ve ürün gruplarında (maske, kolonya, dezenfektan, temizlik maddeleri, gıda maddeleri vb.) dair fahiş fiyat artışları olduğu iddialarına ilişkin olarak, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği kapsamında, haksız ticari uygulamaların önüne geçebilmek amacıyla denetim yapılıyor.

Bilecik Ticaret İl Müdürlüğü koordinasyonunda, Defterdarlık ve Belediye Zabıta Personeli tarafından koordineli olarak İl merkezi ve ilçelerde hizmet veren Eczaneler, Medikaller ve diğer satış noktalarında Cerrahi Maske, 3M Maske kolonya ve diğer ürün gruplarına yönelik denetimler gerçekleştiriliyor.

Denetimlerde haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilen işletmelere Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu tarafından 10.475-TL ile 104.781-TL arasında İdari Para Cezası uygulanmaktadır. Vatandaşlarımız, haksız fiyatlara ilişkin şikayetlerini, ALO 175 hattına ya da Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulaması üzerinden iletebilecekler.