Yazarlar

BİLECİK’İN TANITILMASI İÇİN ÖNERİLER (BOZÜYÜK İLÇESİ)

Bozüyük ilçemizde bulunan yeni restorasyonu yapılan Atatürk köşkünde her gün veya haftada bir gün Atatürk günü düzenlenerek Atatürk’ün sevdiği yiyecek ve içecekler, Atatürk’ün sevdiği müzikler eşliğinde misafirlere ikram edilmelidir.

Köşkün bina harici diğer alanları estetik bir biçimde döneme has şekilde tasarlanarak seyir terası olarak eşsiz bir Bozüyük manzarasıyla konuklara sunulmalı, gönülleri fethedilmelidir. Atatürk’ün Kocatepe’deki resminin kompozisyonu olan heykeli ve Türk bayrağı ve görsel şölen sunacak ışıklandırmalar ile de ambiyans ve konsept tamamlanmalıdır.

Böylelikle hem şehir tarihi misyonunu (Kurtuluş Savaşı, I. ve II. İnönü Zaferleri) hatırlatmış, kimliği ön plana çıkarmış hem de şehrin ihmal edilen, unutulan, görmezden gelinen bölgesi yeniden şehre kazandırılmış olacaktır. Şehrin muhtelif uygun yerlerine veya hepsinin toplu bir alanda yer alacak şekilde 50 m2 ’lik (duş, wc, lavabo) estetik prefabrik dükkanlar yaparak kokoreç, köfteci ve diğer sokak lezzetlerinin sunulduğu, sosyal donatı alanlarının olduğu (wc, duş, mescit, otopark, kamelya, bank ve yürüyüş yolları, bisiklet parkuru, park, süs havuzları ve heykeller) seçkin, nezih bir bölge oluşturulmalıdır.

Bir dönem yakın ilçelerden, köylerden ve Eskişehir’den özellikle kokoreç yemek için gelip kuyrukta bekleyenlerin olduğunu hatırlatalım. Kokoreç ve sakatat lezzetlerini özdeşleştirip marka yapabiliriz. Ulaşım noktasında Bozüyük’ü raylı sistemle tanıştırma zamanı geldi de geçiyor.

Monarayhavaray diye adlandırılan sistemle Bozüyük şehir merkezinden geçen duble yolun orta refüjüne dikilecek köprü ayaklarıyla trenler havadan gidecek, lastik tekerlekli araçlar mevcut karayolundan ulaşımını sağlayacak şekilde en kolay, en düşük maliyet ve alternatifle gerçekleştirebilir.

Güzergah olarak Eskişehir yol ayrımında Bozüyük’e doğru iki durak fabrikalar, yeni sanayi sitesi, eski sanayi sitesi, Çınar taksi, eski hal, Cumhuriyet meydanı (Söğüt yol ayrımı), adliye, bölge trafik, Sarar, otogar, Yeşilkent ve fabrikalar olarak ringi tamamlayabiliriz. Günün belirli saatlerinde çok sık kullanılmayan eski demiryoluna bölge trafikten bağlanarak kanal boyu ve eski demiryolu güzergahı da sisteme dahil edilebilir.

Duraklar üst geçit gibi tesis edileceğinden herhangi bir ek maliyet getirmeyecektir. İleriki dönemde uzun vadede yine bu raylı sistem Eskişehir’e ulaşmalı, belirli saatlerde açık hava uçak müzesinin oradan veya Eskişehir terminalinden Eskişehir raylı sisteme entegre edilmeli (Şehir Hastanesi, diğer devlet ve özel hastaneler, okullar, vb.) ve iki şehir merkezi birleştirilerek bölgemizin kalkınmasında pay sahibi olunmalıdır. Yoğun olarak Bozüyük ilçemiz ve Kızıldamlar köyümüzde üretimi yapılan bal kabağını coğrafi işaretleme ile şehrimiz adına tescil ettirmeliyiz. Bal kabağını eşsiz bir sanat eserine dönüştürerek ortaya şaheser çıkaran kadim işletmecilerimizden Gökhan SINMAZ’ın tarifi ile ilimizin damaklarda ve hafızalarda yer etmesini sağlamalı, düzenlenecek festival ve şenliklerle marka ürün olarak ön plana çıkarılarak ilimizin tanıtımı yapılmalıdır.

Saygılarımla… İBRAHİM TORUN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu