Yazarlar

BİLECİK’İN TANITILMASI İÇİN ÖNERİLER (Osmaneli, Gölpazarı, Yenipazar, İnhisar ilçeleri)

Bu ilçelerde lokomotif sektör olarak tarım ve hayvancılık ön plana çıkmaktadır. Bu merkezlerimize kurulacak hal, paketleme tesisleri, soğuk hava tesisleri, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri tesisleri soğutucu araçlarla üreticiden tüketiciye tedarik zinciri kurulmalıdır. Osmaneli karpuz, üzüm, domates, çaltı domates; Gölpazarı kiraz, vişne, dut; İnhisar nar, nar ekşisi ürünlerinin su, şıraları küçük işletmelerle organik salça, pekmez, süt ürünlerinin üretimleri gerçekleştirilerek piyasaya arz edilmelidir.

Ekonomik getirisi olan alternatif ürünler denenerek yılda iki ya da üç ürün alma seçenekleri değerlendirilmelidir. İpek böceği yeniden canlandırılmalıdır. Ön plana çıkan ürünleri tanıtmak adına festivaller düzenlenmeli, panayırlar kurularak bölgemize ve ülkemize tanıtarak yeni pazarlar bulmalıyız. Komşu il ve ilçelerde özel sektörde, siyaset alanında, medyada ilimiz ve ilçelerimiz gündemde tutmak adına bütün fuar, panayır, konferans, etkinlik ve lobi faaliyetlerde bulunmalıyız. Katıldığımız konsepte uygun olan özelliğimizi ön plana çıkararak akıllarda yer etmeliyiz.

Osmaneli ilçemizdeki eski kilisenin restorasyonu yapılmalı, Osmanlı evleri ve İçmeler kaplıcaları ön plana çıkarılmalı, Sakarya nehri boyuna balık restoranları kurulmalı, mesire alanları yapılmalı, seyir tepesine yel değirmeni veya deniz feneri yaparak doyumsuz manzara eşliğinde yöresel lezzetler sunularak turizm sektörüne kazandırılmalıdır. Komşu İznik ilçesi ve gölüyle inanç ve doğa turizm köprüsü kurularak payına düşeni almalıdır.

Harman kaya kanyonuna çok amaçlı tesis kurularak bu doğa harikasının turizm rotasında yer almasını sağlamalıyız. 

Saygılarımla…

İBRAHİM TORUN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu