Bursa’dan Bilecik’e Her gün çömlek yapmaya geliyor.

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 33 yıl önce köyünden ayrılan Çömlek ustası her gün Bursa’dan köyüne gelerek çömlek yapıyor.

Pazaryeri İlçesine bağlı Kınık köyünde 33 yıl önce Bursa’ya göç eden İlyas Aslan emekli olunca Bursa’dan Kınık köyüne çocukluk mesleğini yapmak için her gün 200 kilometre yol katledip birbirinden güzel çömlekler yapıyor.

Uzun bir aradan sonra tekrar çömlek çarkına oturan İlyas Aslan, Unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında ve teknolojiye yenilen meslekler arasında yer alan çömlekçilik sanatını yeniden icra etmeye başladı.

Çömlekçi ustası  insanların sanayi ürünleri olan plastik ve porselenin çoğalmasıyla bitme noktasına gelen mesleği çömlekçiliğin tekrar yaşatabilmek ve bu mesleği devam ettirebilmek için her gün Bursa’dan Bilecik’e çok sevdiği bu mesleği devam ettirmek için geliyor.

İlkokula giderken öğrendiğim bir mesleği tekrar yapmanın mutluluğunu yaşıyorum diyen Aslan, “Kınık Köyünde Çömlekçilik yaklaşık 140 yıl öncesine dayanıyor. Eskiden her evde çömlek atölyesi vardı ve çömlekler tamamen elle yapılıyordu. Kınık köyünde gençler maalesef bu mesleğe artık önem vermiyorlar ve büyük şehirlere göç ediyorlar. Yeni nesillerden bu mesleği yapan yok ve artık mesleği çarkta yapan ustalar bile kalmadı. Çömlekçilik mesleği maalesef teknolojiye yenik düşmek üzere her şey artık pres kalıplardan yapılıyor. Şu an köye tamamen dönüş yapmadım her gün Bursa’dan Kınık köyüne sabah geliyorum Çömlek çarkında çalışıp tekrar Bursa’ya dönüyorum. İlkokul zamanında öğrendiğim bir mesleği yapmanın mutluluğunu yaşıyorum” diye ifade etti.