Eski Başkan Yalçın “riskli bir binayı yine raporlarla riskli olan bir binaya taşıyorsunuz”

Pazaryeri Eski Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın Boşaltılan Atatürk Ortaokulunun taşındığı Pazaryeri Çok Programlı Anadolu Lisesi de Raporlu riskli binalar arasında yer aldığını belirtti.

Muzaffer Yalçın Pazaryeri ilçesindeki kurum binalarının 2015 yılında etütleri yapıldığı ve ilçedeki çoğu binanın depreme dayanıksız Güçlendirilmesi raporu çıktığını ifade etti Yalçın; “Atatürk ortaokulunun taşınmasını anlamakta güçlük çekiyorum. Pazaryerine 10 yıl belediye başkanlığı yapmış biri olarak 2015 yılında yapılan deprem etütlerin de bütün resmi kurumlar riskli ve güçlendirme yapılması gerektiği ortaya çıkmıştı.

Hükümet konağı da riskli yapı peki şimdi Hükümet konağı nereye taşınacak. Bu yapıların içinde Atatürk ortaokulu da vardı, Aynı listede taşınacak okul ÇPL binası da vardı. Kısacası riskli bir binayı yine raporlarla riskli olan bir binaya taşıyorsunuz. Ayrıca dönemimizde imar planları bitirilen ve ihaleye hazır olan bütçesinde 5 trilyon hazır parası olan yeni mahalledeki kız meslek lisesinin etrafında bir alanı Pazaryeri Belediyesinin bütçesinden kamulaştırıp ihalesi hazır halde bıraktık. Parası olan imarı biten bir proje neden takip edilip ilçemize kazandırılmadı. Eğer parası olan bu proje bitirilseydi Atatürk ortaokulu oraya taşınır böylece riskli yapıdan depreme dayanıklı okula taşınırdı. İhaleye hazır parası olan imar problemi ortadan kalkmış okul niye yapılmadı biz o dönemde bu proje için parasının çıkması imarının olması için çok uğraştık ve ihaleye hazır hale getirdik geldiğimiz durumda her halde boşuna uğraşmışık” dedi.

Öte yandan Atatürk Ortaokulunun kapatılarak Pazaryeri Çok Programlı Anadolu Lisesinde yarıyıl tatili sonrası Eğitim Öğretime bu gün başladığı görülürken, Pazaryeri Çok Programlı Anadolu Lisesi duvarlarındaki çatlaklar önceden verilmiş raporları doğrular gibi objektiflere yansıdı.