İl Tarım ve Orman Müdürü Yoldaş,tan Kadın Girişimci Kezban Güvercin'e ziyaret

İHA BİLECİK
Bilecik'in Pazaryeri İlçesinde geçen yıl borç para ile keçi yetiştirmeye başlayan kadın girişimci bir yılda sürüsünü dört kart arttırdı.

Pazaryeri ilçesinde evinin bahçesinde akrabalarından aldığı borç para ile 12 adet keçi alan kadın girişimci Kezvan Güvercin her gün sütünü sağıp satıp ve peynir yayıp satarak bir yılda ettiği gelir ile bahçesindeki keçi sayısını 45 e yükseltti.


Keçileri ile Sohbet edip konuşan Kezban Güvercin keçilerine gözü gibi bakıyor.


Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş'ta Kadın girişimci Kezban Güvercin'i ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Kezban Güvercin İl Tarım ve Orman Müdürü Yoldaş'a evinde yetiştidiği keçiler hakkında bilgiler verirken tarımın ve hayvancılığın desteklenmesini istedi.

İl Tarım Müdürü Necmettin Yoldaş, Bilecik İlinin Ormanlık alan açısından zengin bir bölge olduğunu keçilerin Ormanlık alanlarda daha iyi yetiştiğini keçilerin Ormanlarda kuruyan dalları diyeyrek Orman yangınlarında önüne geçtiğini aktardı.


Kezban Güvercin'in ziyaret ederek sorunlarını dinleyen Yoldaş, "Çiftçilerimize Kırsal Kalkınma projelerimiz Sayın bakanımızın talimatları ile devam ediyor" dedi.

"Çiftliğimiz Büyütmek aşamasındayız" diyen Kezban Güvercin, İHA muhabirine "Geçen yıl 12 keçi ile başlamıştım, şu anda 45, e çıktı çok şükür yavaş yavaş çiftliğimizi büyütmek aşamasındayız. Bu süreçte keçileri secerek çiftliğimi daha kaliteli hale getirmek istiyorum Allah kısmet ederse inşallah. Şu an süt ve peynir üretimine devam ediyorum yavaş yavaş işlerimiz iyi gidiyor. Keçilerim sağlıklı elhamdürüllah düzenli aşıları bakımları ile bire bir kendim ilgileniyorum güzel bir şekilde devam ediyoruz" diye konuştu.

Kezban Güvercin daha sonra keçilerinin sütünden yapmış olduğu peynirlerden İl Tarım Müdürü Necmettin Yoldaş'a ve beraberinde gelen yetkililere ikram etti ve kendilerine ziyaretleri için teşekkür etti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş ziyareti kapsamında Kezban Güvercin'e Yonca tohumu hediye ederken, kendisine Bilecik İlçelerindeki Ziraat Odaları Başkanları eşlik etti.