Köyden Şehre uzanan lezzet “Macır dızmanası”

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde açılan ekmek fırını köy ekmeği lezzetini şehirlerde yaşayanların ayağına kadar taşıyor.

İlçeye Bağlı Kınık Köyünde açtığı ekmek fırını ile günlük taze ve katkısız ekşi mayalı Köy ekmeği lezzetini köy halkı başta olmak üzere Pazaryeri, Bilecik, Bozüyük, İnegöl ve Bursa’daki müşterilerinin evine kadar kendisi götürüyor.

“köylerde ekmek yapan köylü yok”

Artık köylerde bile köylü vatandaşların ekmek yapmadığını ve Köyümüzde böyle bir işletmeye ihtiyaç vardı diye belirten fırın sahibi, Cevat Turan, Başta köy halkı ve şehirdeki vatandaşlar köy ekmeğimize büyük ilgi gösteriyor dedi.

Kınık Köyündeki çömlek atölyelerini gezmeye gelen turistlerde ekşi mayalı köy ekmeğinin yanı sıra fırında yöreye ait yapılan macır dızmanası da büyük ilgi çekiyor.

Köy ekmeğinin tamamen katkı olmadan ekşi maya ile yapıldığını ifade eden ekmek ustası Turan,   “ürettiğimiz köy ekmeğinde katkı maddesi içermediği için uzun süre dayanıyor eşsiz lezzeti ile herkesin damak tadına hitap ediyor” dedi.

“Şehirlerdeki müşterilerimizin kapısında teslim ediyoruz.”

Ürettiğimiz taze günlük ekşi mayalı köy ekmeğini bizlere talepte bulunan müşterilerimize periyodik aralıklarla evlerinin kapısına kadar götürüyoruz diyen Ekmek ustası Turan, “ başta Pazaryeri ilçesi olmak üzere Bilecik, Bozüyük, İnegöl ve Bursa’daki müşterilerimize evlerine kadar Köy ekmeğimizin götürmekteyiz” ifadesinde bulundu.