Kınık Çömleklerine Almanya'dan 30 bin adet sipariş

Bilecik’in Pazaryeri İlçesinde Çömlekçiliği ile ünlü Kınık Köyüne Yurtdışından siparişler yağıyor.

Almanya’da Bir hediyelik eşya Pazarlaması yapan Şirket Kınık köyüne vermiş olduğu 30 bin parça Çömlek hediyelik eşya siparişi ile Kınık Köyü çömleklerinin tanıtımını Almanya’da yapacak.

Almanya’da Kınık Çömleklerini müşterileriyle buluşturacak firma Kınık Köylü çömlek ustası İsmail Tekin ile irtibata geçerek daha önce sipariş vermek istediği eşyalardan numuneler istedi. Çömlek ustası Tekin’in firma kriterleri ile istediği numuneler Almanya’da beğenilince firma çömlekçi ustası Tekin’den bir yıl içerinde yapımı tamamlanacak hediyelik eşyalardan 30 bin adet sipariş verdi.

Çömlek ustası Almanya’daki firma için çömlek vazo, çömlek desti, çömlek fincan ve cezve ve çeşitli hediyelik eşyalardan oluşan 30 bin parça Çömlek eşya üretecek.

Bu ihracatın Kınık çömleklerinin ve Bilecik’in tanıtımında rolü büyük olacak diyen Kınık Köyü El Sanatları Derneği Başkanı ve Kınık köyünde Çömlek ustalığı yapan İsmail Tekin konu ile ilgili verdiği bilgide “İstanbul da bulunan bir ithalat ihracat firması ile yaptığımız görüşmede Almanya da bir Hediyelik eşya pazarlayan firmanın Çömlekten hediyelik eşya istediklerini belirterek benden bazı numuneler istediler. Firmanın bazı kriterleri doğrultusunda hazırlamış olduğumuz numuneler Firma yetkililerince beğenilince Kınık köyünde üretilmek şartı ile firma 30 bin adet çömlekten hediyelik eşya siparişi verdi. Firmaya her ay Kınık köyünden 2 bin beş yüz adet hediyelik eşya yollayacağız ve bir yılda toplam sayı tamamlanmış olacak. Almanya’daki firmanın Kınık köyü çömleklerini seçmesi bizleri sevindirdi Köyümüzün Çömleklerini yurtdışında tanıtma fırsatımız oldu bu yapacağımız İhracat başta Kınık köyümüzü, Pazaryeri İlçemize ve Bilecik’imizi Yurt dışında tanıtma fırsatı sağlayacak” dedi.