Gündem

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği Boza tam bir vitamin deposu

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde üretilen ve Kış aylarının vazgeçilmez içeceği Boza tam bir vitamin deposu.

İlçede 85 yıldır aynı dükkanda Boza üretimi gerçekleştiren Soydan Boza başta Pazaryeri ilçesi olmak üzere Bursa, İstanbul, Eskişehir, Ankara, Kütahya, Bilecik olmak üzere birçok ilde müşterilerine bu eşsiz lezzeti sunuyor.

Tam bir vitamin kaynağı olan Boza bağışık sistemini güçlendirmesi ile Koranavirüs pandemisinde vatandaşlar tarafından çok tercih ediliyor.

Enerji veren, hazmı kolaylaştıran, emziren kadınlarda süt yapıcı özelliği olan, vitamin kaynağı bol olduğundan öksürüğü yok eden boza, korona virüs salgınıyla birlikte en fazla rağbet gören ürün oldu.

1936 yılından beri 4 kuşaktır ilçede boza ürettiklerini belirten İsmail Soydan, Son zamanlarda korona virüs salgınından dolayı insanların doğal ürünlere çok fazla rağbet gösterdiğini ifade etti.

Ürettikleri bozanın tam bir vitamin deposu olduğunu vurgulayan Soydan, “ ürettiğimiz boza, A, B grubu vitaminler, E vitaminleri ve kalsiyum, demir, fosfor mineralleri bakımından zengindir. Zengin enerji ve vitamin içeriği dolayısıyla da bozamızı gebeler ve emziren anneler de tüketebilir. Zengin kalsiyum içeriği ile yetişkinlerde kemik erimesini önler”

Boza’nın kan şekeri, kolesterol ve hatta vücut ağırlığının dengede kalmasında büyük rolü olduğunu vurgulayan Soydan, “Boza Mide yanması gibi şikayetleri önler, bağırsak fonksiyonlarını düzenler, hazmı kolaylaştırır, gaz şikayetlerinin ortadan kalkmasını sağlar, kabızlığı azaltır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu