Gündem

Köyün akmayan mezarlık çeşmeleri hayırsever vatandaş sayesinde akacak

Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Gümüşdere köyünde kabristan ziyaretine gelen vatandaşlar mezarlıkta akmayan çeşmeler nedeni ile  mezarların üzerinde bulunan çiçekleri sulamak isteyen köy halkı ve dışarıdan gelen vatandaşlar akmayan su nedeniyle önemli ölçüde zorluk çekiyordu.

Daha önce köy muhtarlığınca defalarca onarılan ve su boruları yenilenen mezarlık çeşmelerinin son günlerde yine arızalanarak akmamasına nedeni ile yine susuz kaldı.

Komşu köy olan Kınık köyünde çömlekçilik yapan çömlek ustası Osman Menteş ve akrabası Osman Kılıç tarafından Gümüşdere köyü mezarlığının su sorunu Mezarlık arazisine yapılan sondaj ile giderildi.

Çömlek ustası Osman Menteş, “yakın bir zamanda kayınvalidem vefat etti ve Gümüşdere köyü mezarlığına defnedildi. Sürekli arızalanan su hattı nedeni ile kabristan ziyaretlerimizde mezarlık çeşmelerinin akmadığını görüyorduk. Başka şehirlerden gelen vatandaşlarda sürekli evinden kova ve pet şişelerini suyla doldurarak mezarlığa getiriyordu. Eşimin kardeşi Osman Kılıç ile ve akrabalarımız ile yaptığımız istişareler doğrultusunda buraya çeşme yapma kararı aldık ve sondaj çalışmalarına başladık. Mezarlık arazine yaptığımız 21 metrelik sondaj’da güzel cazibeli bir su bulduk. Bu suyu mezarlık hattına bağlayacağız. Mezarlık alanı geniş olduğu için birkaç yere daha çeşme yapmak istiyoruz. Emeği geçenlerin, bundan sonra buradan su içeceklerin duaları, içilen suların her bir damlası ölmüşlerimizin ruhuna değsin inşallah” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu