Pazaryeri Sağlık Müdürlüğü’nden “Kendini de sevdiklerini de yakma” etkinliği

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde Sağlık Bakanlığınca vatandaşlar tütün ürünleri ve zararları hakkında bilgilendirildi.

Pazaryeri’nde 9 Şubat Sigarayı bırakma günü dolayısı ile Pazaryeri İlçesi Sağlık Müdürlüğünce vatandaşlara Tütün ürünleri ve zararları hakkında bilgilendirme yapılarak vatandaşların Karbondioksit ölçümleri yapıldı.

İlçede broşür ile bilgilendirilen bazı vatandaşlar yapılan karbondioksit ölçümü sonrası sigarayı bırakma kararı aldılar.

Pazaryeri İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri “ Her yıl dünyada 600 bin kişinin üzerinde tütün dumanına maruz kalması sonucu hayatını kaybettiğini” belirterek, Türkiye’de ise, “Her yıl yaklaşık 100 bin kişinin tütün kullanmasına bağlı hastalıklar dolayısı ile hayatını kaybettiğini” ifade etti.

 Akciğer kanserinin ispatlanmış olan en önemli risk faktörünün tütün ürünlerini kullanmak olduğunu yanınızda içilen sigaranın, sigarayı içen kişiden daha fazla size zarar verdiğini bilgisini verdi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri vatandaşlara ALO 171 Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Danışma hattını arayarak her türlü desteği alabilecekleri konusunda ilçe halkını bilgilendirdi.