Yaban Hayatı Fotokapanlarla İzleniyor

Bursa Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğünce, Bursa’nın Yaban Hayatı Fotokapanlarla İzleniyor.

Bursa Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü personelince, Bursa ili genelinde yaban hayatının kayıt altına alınması ve envanter çalışmalarına esas teşkil etmek üzere aralıksız olarak fotokapanlarla yaban hayvanları izleniyor.

Yürütülen fotokapan çalışması ile üç yavrusu ve bir kopuk ayakla hayatta kalan ayı görüntüsünden, avının peşinden uçan çakala, gece etrafı kol açan eden, gündüz meraklı gözlerle etrafı gözleyen tilkiye, sisli havanın keyfini süren kurta, ormanın derinliklerinde sakince ilerleyen yaban kedisine, gece av bulmak için toprağı eşeleyen porsuğa, gecenin serinliğinde otlayan karacaya, ormanda keyifle gezen kızıl geyiklere, toprağı eşeleyerek yiyecek arayan ve yavru ordusu ile gezinen yaban domuzu görüntüleri elde edildi.

Bursa ilinde 11 farklı alanda 30’u aşkın fotokapanla yürütülen çalışma ile öncelikle Bursa ilinin mevcut yaban hayatı popülasyonunun tespitinin yapılması hedeflenmektedir. Elde edilecek veriler neticesinde ise tür bazında yıllara yaygın olarak izleme çalışmalarına devam edilecektir.